defolu eşya nedir?

defolu eşya nedir?

herhangi bir ürün veya malı elde etmek için yapılan üretim sırasında bazen istenilen standartlara uygun ürün çıkmayabilir. İşte bu şekilde hatalı ve bozuk çıkan ürün ve mallara “defolu ürün” adı verilir

defolu fayans

defolu eşya .eşitleri o kadar fazladır ki…hemen hemen aklınıza gelebilecek bütün eşyaların defolu olanı vardır. çünkü her eşya bir üretime tabidir ve üretime tabi olan her eşyada istenilen standartlarda üretilmez; mutlaka işlerin yolunda gitmediği zamanlar vardır. işte işlerin yolunda gitmediği bu zamanlar da ise üretilen eşyalar örneğin, bir buzdolabı ya da bir fayans; istenilen kalitede üretilmez. hatalar ortaya çıkar. söz konusu “o malın” üzerinde ki boyadan tutun da, fırında belirli bir zaman da pişmesi gereken fayansın, o belirli zamanı kaçırmasından doğan sır çatlamaları vesaire…işte bütün bunların hepsi birer defodur.

defolu beyaz eşya

kısaca defolu eşya nedir ?

kısaca defolu eşya; istenilen standartlardan imal edilemeyen ürüne denir! renk uyumsuzluğu, bir parçanın diğeriyle orantısızlığı, ürün boyası üzerinde ki iz ve dalgalanmalar, ölçü büyüklüğü ya da küçüklüğü, ürün eğriliği vs. bir çok defo çeşidi vardır ve bu defoların kimi büyük defo kimi de küçük defolardır.